پیش نمایش Final Fantasy XV | یک داستان احساسی متفاوت

۱۶ آذر ۱۳۹۴ موضوعات: اخبار، ایکس باکس وان، پلی استیشن 4، پیش نمایش بدون دیدگاه 1,094 بازدید

مقدمه

همانطور که می دانید ، درصد زیادی از گیمرهای جهان ،  به بازی های نقش آفرینی علاقه ی زیادی دارند و در این راستا ، شرکت های معروف دنیا معمولا یک بازی با این سبک دارند . یکی از آنها  اسکوئر انیکس است که یکی از دلایل محبوبیتش سری بازی های فاینال فانتزی است که سالیان سال است که لذت یک بازی نقش آفرینی تمام عیار را به کنسول ها آورده است . بیشتر محبوبیت این بازی به اسطوره ها و داستان هایی فوق العاده ای است که در این سری بازی های میبینیم .

اما این دفعه داستان کمی فرق کرده و طرفداران یک بازی نقش آفرینی با عناصری جدید و خاص را به چشم خود خواهند دید . این بازی آنقدر عظیم است ک صحبت در مورد آن در یکی دو صفحه نمی گنجد . چرا که هر کدام از کاراکترها ، الهه ها و کلا هر چیزی که در بازی می بینید به علتی خاص در Final Fantasy XV قرار داده شده .

داستان از چه قرار است؟

در اینجا ما با یک داستان سیاسی سر و کار داریم ، دو پادشاهی که بر سر برتر ی با هم در جنگ هستند . در واقع داستان بازی با یک نزاع سیاسی بر سر یک سرزمین است . در واقع بین پادشاهی Lucis یک قرار داد آتش بس امضا می کند که به نزاع بین آنها و Niflheim پایان می دهد. قبل از امضای این قرار داد ، Noctis شهر امپریالیستی Tenebrae را ترک می کند تا با ازدواج با Lunafreya اتحاد Lucis با دولت حفظ کند. در ادامه مشخص می شود که این صلح یک حیله بوده و شهر اپریالیستی و ارتش Lucis توقیف می شود و کرستال مقدس آن ار بین می رود . Noctis هم از مرگ پدرش و نامزد خود بسیار شوکه می شود . در این راه او با سه دوست خود یعنی Ignis, Gladiolus, و Prompto سفری را شروع می کنند تا بتواند سر نوشت خود را رقم برند .

BaziTalk_Final Fantasy XV_Cover

در این راه چیزهایی هستند که به او و همراهانش کمک می کنند .مثلا یکی از آنها سه فرد غول پیکر است که Noctisباید آنها را در صورت نیاز احضار کند.لونا که در واقع نامزد نوکتیس است،  در این بازی یک کاراکتر قوی است و بر خلاف ظرافت خود ، شخصیت بسیار قوی دارد . تنها ضعف او آسیب پذیریشت است و به همین علت نیاز به مراقبت دارد . او نمونه ی یک بانویی است که دارای یک قدرت درونی قوی و اراده ای وصف ناشدنی اس که از ابتکارات خود برای رسیدن به اهدافش استفاده می کند.اگر بخواهیم نگاهی به سیستم مبارزاتی بازی داشته باشیم ، شاید این موضوع رابی شما جالب باشد که کاراتر نوکتیس برای رسیدن به اهدافش می تواند کارهای زیاید انجام دهد که صرفا به مبارزه ی جسمانی ختم نمی شود . شما می توانید با او به عضویت حزب های دیگر در امده و حزب های دیگر را با خود همراه کنید . نام این سیستم Cross Chain است . همانطور که از نماش هم پیداست ، این سیستم باعث زنجیره شدن افراد مختلف با یکدیگر می شود .  اگر سری های قبل Final Fantasy را تجربه کرده باشید ، حتما با داستان های عاطفی و حماسی آن آشنایی دارید . در این چنینی بازی هایی که تم عاطفی دارند ، همیشه اشک و لبخند وجود دارد . البیته بر خلاف دیگ قسمت ها این پیوند عاطفی بین دو جنس مخالف نیست و  در این بازی شما با رابطه و پیوندی که می تواند بین نوکتیس و پدرش وجود داشته باشد، رو به رو هستید.

محیط بازی ، گیم پلی و المنت ها

اما اگر بخواهیم در مورد موجودات درون بازی صحبتی کنیم ، خیلی با گستردگی های زیادی رو به رو خواهیم شد که در این مطلب نمی گنجد . در واقع دست اندرکاران این بازی طوری آن را طراحی کردند که از تمامی الهه های ژاپنی ، صرف نظر از جنسیت ، یعنی هم خدایان زن و مرد استفاده کردند . در واقع بسیاری از موجودات این بازی ساخته شده اند تا به نوکتیس کمک کنند.  تعدادی از آنها در نسخه های قبلی هم حضور داشته اند.این بازی را می توان از چند منظر نگاه کرد. یکی قسمت هیولاها است ، یک قسمت وسایل نقلیه است ، یک قسمت هم مربوط به روند عاطفی و همچنین وظایفی که به عنوان یک کاراکترآسیب دیده از نظر عاطفی به شما وارد می شود ، را باید به دوش بکشید . کار گروهی با دوستان هم در صدر تمامی موارد قرار دارد . یکی از مهمترین موجودات این بازی Eidolons ها هستند که در واقع گروهی از موجودات می باشند که شما می توانید آنها را در Final Fantasy XV به سمت خود خوانده و هماهنگی بین خود و او به وجود آورید.

Final-Fantasy-XV-28-1280x720

یادتان باشد آنها نقش مهمی در جهان بزرگ این بازی دارند. مااند ارواح، Eidolon ها موجودات خداگونه هستند که در این جهان گرفتارند. هر یک از آنها متمایز بوده و با دیگری متفاوت است. همانطور که در بالا هم اشاره شد،  جنسیت این موجودات متفاوت است. به عنوان مثال، Ramuh مرد هست و Leviathan زن و با هر کدام باید به گونه ای دیگر رفتار کرد .شما می توانید هر یک از این Eidolon را در هر قسمت از بخش های داستانی Final Fantasy XV کشف کنید.زمانی که Final Fantasy Versus XIII اعلام شد، Square Enix گفت که این قسمتی از نسخه ی Fabula Nova Crystallis است. یعنی در واقع می توان آن را یک سری از Final Fantasy دانست که به تم ها و اساطیر خود  متصل شده و ارتباط نزدیکی دارند. بر طبق گفته ی Tabata عنوان Final Fantasy XV ازتباط خاصی با Fabula Nova mythology ندارد و مضمون آن به طور کل متفاوت تر از Versus XIII می باشد، هر چند که برخی عناصر از این بازی در XV دیده می شود.green-bullet-largeجهان شناسی Final Fantasy XV بر اسای اساطیر قدیم ژاپن ساخته شده و ریشه در آن دارد. البته این فرهنگ با عناصر دینی غرب در هم آمیخته  است. در طول بازی ، بازیکنان می آموزند که چگونه جهان ساخته شده و همچنین موجودات خداگونه چگونه در آن بوجود امده اند. (بر اساس داستان ها و اساطیر و اعتقادات ژاپنی ها).هیولاهایی که شما در دنیای خارج با آنها رو به رو می شوید، همه ی آنها دشمنان محسوب نمی شوند.  اما این نکته را به خاطر داشته باشید که تمام آنها دشمن Noctis و دوستان او نیستند.

bazitalk_Final-Fantasy-Xv_Cover

موجوداتی که در این بازی وجود دارند در محیط های جمعی هم دیده می شوند. علاوه بر این ، شکست دادن بسیاری از هیولا ها باعث می شود که عملکرد شما در بازی بهتر شود. مثلا هیولایی به نام Garula sirloins در بازی وجود دارد که از Garula ها است و شما می توانید بعد از شکار او را طبخ کرده و میل بفرمائید K. در این مرحله، همه ی هیولاها قابل مصرف هستندممکن است این موضوع بعد از انتشار این بازی کمی تغییر کند.ما تعداد زیادی از موجودات جدید را در این بازی دیدیم، اما آیا موجودات کلاسیک فاینال فانتزی مانند Moogles, Tonberries,  و  Cactuar هم در بازی حضور دارند؟ در همراه ی با این ایده که Final Fantasy XV فانتزی ای بر اساس واقعیت است ، در این بازی سعی شده تا موجوداتی به نمایش در آورده شوند که تا حدودی به واقعیت نزدیک ترند. پس این غیر ممکن است که از برخی از آنها بخواهیم در نماد های عرفانی استفاده کنیم. البته این بدین معنی نیست که ما نمی خواهیم آن ها ببینیم .Regalia ماشین Noctis است که می توان آن را نماد ظهور Noctis دانست و این وسیله ی نقلیه او را در سفرها همراهی کرده و به پدرش می رساند. حضور این ماشین  در بازی استعاره ای است برای اظهار عشق پدرش به او که با آن در جاده ی سرنوشتش می تازد. آنها می توانند نمای رانندگی خود را تغیبر دهند. مثلا می توانند دید خود را به سوم شخص  تغییر داده و مناظر را بوسیله ی ان تماشا کنند .

Final-Fantasy-XV-23-1280x720

یا اینکه نمای پشت سر ماشین خود را ببینند. حتی شما می توانید این خودرو ها را از نقطه نظر سرنشینان یا خود Noctis ببینید. رانندگی می تواند به صورت دستی یا خود کار باشد و بازیکن می تواند خودروی خود را در محل های مختلف پارک کند . این محل ها مخصوص پارکینگ هستند.green-bullet-large یکی از نکات جالبی که در مورد خودروی شاهزاده مطرح است، شخصی سازی ماشین اوست. شما می توانید این خودرو در زمان آسیب دیدن تعمیر کنید . منبع سوخت این خودرو گاز است و شما می توانید در ایستگاه های گاز توقف کرد و سوخت گیری کنید. اگر گاز ماشین شما در بازی تمام شود پسران همراه شما از ماشین خارج شده و آن را هل می دهند . green-bullet-largeدر پانل PAX Prime از حمل و نقل در بازی صحبت شد. بازی کنان در این بازی می توانند با سوار شدن بر قایق به قسمت های  مختلف Final Fantasy XV سفر کنند. این یک تغییر بزرگ است که در اوایل سال جاری بر روی این بازی اعمال شد. البته بازیکنان در بازی نمی توانند کنترل قایق را در دست داشته باشند، اما هر کجا که بروند آنها می توانند یک ماشین را بوسیله ی قایق ها بگیرند.

موسیقی

موسیقی Final Fantasy XV توسط Yoko Shimomura تنظیم شده . او همچنین در قبل بر روی بازی هایی مثل Kingdom Hearts series, Super Mario RPG و Parasite Eve هم کار کرده . از دیگر عناوینی که او بر روی آنها کار کرده می توان به Xenoblade Chronicles اشاره کرد . موسیقی تم این بازی هم توسط Aundréa L. Hopkins انجام شده که Somnus نام دارد . در واقع این موسیقی به Roman god of sleep اشاره دارد . او در واقع یک الهه است که به صورت یک مردجوان خوابیده تصور می شود .

 در نتیجه هر چقدر که بازی به واقعیت های فرهنگی یک کشور نزدیک تر باشد ، با موفقیت های بیشتری مواجه خواهد شد . Final Fantasy XV هم از این حیث و با توجه به موارد درون بازی ، مطمئنا به این موفقیت خواهد رسید .

Nathan Drake
به نظر من گیم خودش یک نوع هنره و گیمر هم هنرمند . پس چه خوبه که ما توی این دنیای پر از هنر سهیم هستیم و از این سرگرمی استفاده می کنیم م.ت - PS4 گیمر ;)
مطالب مرتبط

0 دیدگاه ارسال شده

دیدگاه خود را بیان کنید :

لطفا از بخش فهرست‌ها منویی را برای (منوی موبایل) انتخاب کنید.