علت محبوبیت ویندوز ۱۰ در روزهای اخیر برای گیمرها به تحلیل بازی تاک

10 نوامبر 2015 موضوعات: اخبار، اخبار تحلیلی، اخبار دنیای فناوری، اخبار کامپیوتر، مقالات بدون دیدگاه 2,446 بازدید

زمانی که نسخه ی نهایی Windows 10 منتشر شد ، خیلی از گیمرها از آن استقبال کردند و این در حالی بود که هنوز چند هفته از عرضه ی آن نگذشته بود. حتی محبوبیت آن از مک هم خیلی بیشتر شد. این در حالی است که حتی از لینوکس هم آنقدر استقبال نشد.

در این راستا استیم یک نظر سنجی از طرفداران در مورد نرم افزارها انجام می دهد که در راس آنها پلتفرم های ویندوز قرار داشته و بر سیستم عامل های دیگر حکومت میکنند.

استیم بر آورد کرد که ۴۴٫۹۱ درصد کاربران از ویندوز ۷ نسخه ی ۶۴-bit و ۳۱٫۶۵ درصد از ویندوز ۸٫۱ نسخه ی ۶۴-bit استفاده می کنند . بر طبق آمار و ارقام ، ویندوز ۱۰ شصت و چهار بیتی در سیستم ۲٫۲۱ کاربر استیم و ۳۲ بیتی آن هم در سیستم ۰٫۰۹ درصد کاربران  یافت می شود.

برخلاف آن بیشترین سیستم عامل استفاده شده ی مک در استیم نسخه ی ۱۰٫۱۰٫۳  Yosemite است که حدود ۱٫۱۰ درصد کاربران استیم را تشکیل می دهند. این در حالی است که همه ی نسخه ی های Yosemite حدود ۲٫۴ درصد از سیستم ها و  همه ی ۴ نسخه ی لینوکس بیش از ۰٫۵۵ درصد کاربران را در بر میگیرد.

steam-hardware-survey-july-2015-100599970-orig

البته که برتری ویندوز ها در استیم چیز تعجب آوری نیست. خود استیم که این سیستم عامل را به عنوان مرجع برای پلتفرم خود قرار داده. همچنین خیلی از توسعه دهندگان هم PC را به عنوان پلتفرم توسعه ی خود در نظر می گیرند و گیمرها هم که این اواخر بیشتر به سمت PC روی آوردند. خیلی ها هم از بوت های دوگانه برای داشتن ویندوز و لینوکس در کنار هم استفاده می کنند.

اکثر افراد و ارگان هایی که ویندوز ۱۰ را بررسی کرده اند به این نتیجه رسیده اند که این سیستم عامل ، دارای افزایش کارایی زیادی برای اجرای بازی های مختلف نسبت به ویندوز ۸ است. همچنین وجود تکنولوژی DirectX 12 که محبوبترین چیز و همچنین پرکاربردترین ابزار برای گیرها است هم در این موضوع تاثیر داشته است. البته ویندوز ۱۰ تنها محدود به گیمرها نیست چرا که در روز اول بر روی بیش از ۱۴ میلیون PC نصب شده بود.

با توجه به داده هایی که در بالا برای شما ارائه کردیم ، در اینکه ویندوز یک سیستم عامل محبوب در بین کاربران است ، شکی وجود ندارد، ولی این سوال در ذهن خیلی ها مطرح می شود که چرا ویندوز ۱۰؟ و اینکه علت مهاجرت گیمرها از ویندوز ۷ به ویندوز ۱۰ چیست را در ادامه برای شما بررسی کردیم. شاید عمده دلیل آن وجود DirectX 12 باشد ، اما آیا تنها دلیل این است؟

در زمانی که ویندوز ۱۰ ارائه شد ، مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد تا ویندوز های ۷ و ۸ و ۸٫۱ را به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ ارتقاء دهد . از زمان عرضه ی ویندوز ۱۰ خیلی از کاربران این کار را انجام دادند. اما آیا این موضوع برای گیمر هم ضروری است ؟  اگر ویندوز ۱۰ را تجربه کرده باشید ، حتما متوجه خواهید شد که این سیستم عامل دقیقا مانند یک شرکت دارای نظم و قاون های خوبی است . همه چیز به جای خود بوده و شما می توانید هر نیازی را که دارید در آن رفع نمائید.

اولین و مهم تریم دلیلی که گیمرها ویندوز ۱۰ را انتخاب می کنند ، DirectX است. اما این ابزار دقیق چیست؟

DirectX در واقع به کامپیوتر می گوید که چگونه با بازی ارتباط برقرار کند. آن در واقع یک اپلیکیشن حیاتی برای اینترفیس برنامه است. این ابزار از زمان ویندوز ۹۵ در اختیار کاربران است و مدیر بخش ویندوز مایکروسافت هم در قبل گفته بود که DirectX 12 دارای خروارها ابزار و فواید برای یک گیمر PC است . DX در واقع بزرگترین تجدید نظری بود که مایکروسافت برای بازی ها منتشر کرد که از عمر آن بیش از دو دهه میگذرد. در DirectX 12 تک تک هسته ها می توانند با کارت گرافیک ارتباط برقرار کنند و این یعنی کارایی کامل و یعنی اینکه باعث می شود تا بازی در زمان اجرا بهینه تر عمل کند. مثلا در این نسخه ما شاهد افرایش کارایی بین ۸۵ تا ۳۰۰ درصدی بازی هستیم.

DirectX 12 از قدرت کمتری در سیستم استفاده می کند

این نسخه از DirectX  از تمامی هسته ها استفاده کرده و باعث می شود تا قدرت کمتری از سیستم شما گرفته شود. در این حال Load شدن بین هسته های شما تقسیم می شود و این بدین معنی است که شما بزرگترین Power Saving را در سیستم خود دارید. این خصوصا برای گیمرهایی طول عمری برایشان حائز اهمیت است بسیار مناسب است .

ویندوز ۱۰ باعث می شود که کارت گرافیکی PC به دو تا تبدیل شود !

چند تا کارت گرافیک در PC خود دارید؟ برخی از سیستم های مدرن امروزی دارای دو کارت گرافیک هستند که یکی از آنها با مادربورد یکپارچه شده که اگر شما یک کارت گرافیک اختصاصی داشته باشید، هیچ وقت از آن برای بازی استفاده نمی کنید. با DirectX 12 شما می توانید از کارت روی مادربورد به عنوان یک کمک پردازنده کارت خود استفاده کنید . البته نیازی نیست که شما کارت مادربورد را مدیریت کنید ، فقط کافی است که از DirectX 12 استفاده کنید.

مزایا و ویژگی های DirectX 12 باعث می شود تا PC نسبت به کنسول ها قوی تر عمل کند.

مایکروسافت قرار است تا آخر امسال ویندوز ۱۰ را بر روی Xbox One هم عرضه کند ، ولی با توجه به گفته ی متخصصان شرکت در این زمینه ، DirectX 12 اساسا برای PC طراحی شده و این باعث می شود تا کیفیت PC برای اجرای بازی از کنسول ها فاصله ی زیادی بگیرد.

بوت ویندوز ۱۰ از ویندوز ۷ سریعتر است

در صد کمی از گیمرهای ویندوز ۸ سیستم عامل خود را تغییر دادند که حدود ۲۳ درصد هستند. البته شاید بتوان آن را در نظر نگرفت ، چرا که با سرعت بوتی که در سیستم عامل جدید است ، چنین چیزی غیر قابل بر آورد است. چیزی که واضع و مشخصه این است که استارت آپ ویندوز ۱۰ از ویندوز ۸ و ۷ خیلی سریع تر است.

ویندوز ۱۰ پنجره ها را خیلی بهتر از ویندوز ۷ هندل می کند

قبلا بازی های PC بر روی full screen یا حتی بالاتر از آن اجرا می شدند و در این سال ها تلاش بر این شده که بازی های کند با اشکالات گرافیکی را بتوان به حالت Window هم اجرا کرد. همچنین با اجرا در این حالت شما می توانید از کارایی های بازی هم استفاده کنید ، مثل قبل نیست که گاهی اوقات به ماوس یا کی بورد دسترسی نداشته باشید . با قابلیت های جدید این مشکل کاملا رفع شده است. همچنین شما در زمان Full screen می توانید با Alt-tab بین برنامه های خود سوئیچ کنید

شما می توانید بازی های Xbox One را بر روی PC خود با ویندوز ۱۰ استریم کنید

بازی تاک بارها و بارها در مورد این موضوع باشما صحبت کرده و مطمئنا گیمرها نیز با این قابلیت آشنا هستند. در ویندوز ۱۰ برنامه ای وجود دارد که شما می توانید به وسیله ی آن بازی های مختلف را از روی Xbox One خود استریم کنید . البته قابلیت های درون بازی مانند فیلمبرداری از گیم پلی بازی و آپلود ویدئو ها جهت اشتراک گذاری هم از محاسن این برنامه است . حتی آنها در آینده برنامه دارند که برعکس این کار را نیز انجام دهند.

در ویندوز ۱۰ می توانید تمام بازی  و موارد مختلف Xbox Live  را ببینید

یکی دیگر از دلایلی که می توان برای مهاجرت گیمرها از ویندوز ۷ به ۱۰ بر روی ان مانور دارد ، قابلیت دسترسی به همه موارد در اکانت Xbox Live شما نظیر اسکن کردن پروفایل ، گیمراسکور ، اچیومنت و همچنین استفاده از اپلیکیشن Xbox Live برای چت با دوستان از ویندوز ۱۰ بر روی PC است.

نتیجه ی کلی

مایکروسافت در زمان ارائه ی ویندوز ۸ ، به علت مشکلاتی که در این سیستم عامل وجود داشت ویندوز ۹ را منتشر نکرد و یک سره به سراغ تهیه ی ویندوز ۱۰ رفت. این بدین معنی است که ویندوز ۱۰ در واقع نتیجه ی سالها تلاش برای رسیدن به سیستم عاملی است که نه تنها برای کاربران مفید و کاربر پسند باشد ، بلکه گیمرها هم از تجربه ی بازی ها بر روی آن استفاده ی کامل را ببرند. این سیستم عامل به زودی برای Xbox One هم منتشر میشود و پا به دنیای کنسول مایکروسافت میگذارد که باعث می شود تا گیمرها بیشت از پیش برای آن ارزش قائل شوند

Nathan Drake
به نظر من گیم خودش یک نوع هنره و گیمر هم هنرمند . پس چه خوبه که ما توی این دنیای پر از هنر سهیم هستیم و از این سرگرمی استفاده می کنیم م.ت - PS4 گیمر ;)
مطالب مرتبط

0 دیدگاه ارسال شده

دیدگاه خود را بیان کنید :

لطفا از بخش فهرست‌ها منویی را برای (منوی موبایل) انتخاب کنید.