نقد و بررسی بازی Tomb Raider 2013

 این بازی قرار بود در پاییز ۲۰۱۲ منتشر بشه که بعد از ۴ ماه تأخیر بالاخره تاریخ انتشار بازی به ۱۵ اسفند و سال ۲۰۱۳ موکول شد! عنوان این نسخه هم به صورت ساده Tomb Raider خالی هست.

داستان:(۸٫۵/۱۰)

در این نسخه به اولین ماجراجویی چالش برانگیز Lara Croft که شخصیت اصلی بازی هست، مربوط می شه.  به قول سازنده ها در این نسخه A survivor is born! (یک بازمانده متولد می شه!). در ابتدای بازی، شاهد حضور لارا در کشتی و صحبت های اون راجع به علاقه خاصی که به ماجراجویی داره، هستید. در ادامه، کشتی به طوفان سهمگینی برخورد می کنه و از وسط نصف می شه! لارا هم در دریا می افته و در نهایت به جزیره ای مرموز راه پیدا می کنه. در این هنگام دیگر بازمانده های کشتی با نگرانی مشغول پیدا کردن بقیه افراد هستند و لارا که در کنار خشکی به سختی نفس می کشه، سعی می کنه به اون ها نزدیک بشه که در نهایت با خوردن یک مشت به صورتش، بی هوش می شه و بازی از جایی شروع می شه که لارا کاملا مهر و موم شده و از سقف آویزون هست!
در ابتدا نکات مبهم بسیاری شاید به ذهنتون برخورد کنه. ولی هر چه در بازی جلوتر می رید، به مرور با وقایع قبل از سفر Lara Croft و دیگر شخصیت های بازی آشنا می شید و می فهمید که لارا چگونه انگیزه بالای خودش رو برای ماجراجویی پیدا می کنه. شاید یکی از دلایلش این باشه که مقصر تمام اتفاقات و بدبختی های پیش روی آمده لارا کرافت هست! چون منطقه ای که کشتی به اون سفر می کنه در مثلث برمودا واقع هست و با توجه به این که کاپیتان کشتی یعنی Roth ، لارا کرافت رو مثل دختر خودش می شناسه، پیشنهاد اون مبنی بر سفر به این نقطه مرموز که باعث ایجاد ابهاماتی در ذهن لارا شده بود رو قبول می کنه و حالا لارا خودش رو مقصر اتفاقات پیش اومده می دونه و سعی در اصلاح اتفاقات پیش اومده خواهد داشت!

1

اصلاح اتفاقات اون قدرها هم که فکرش رو بکنید ساده نیست! به مرور زمان که در داستان بازی پیشرفت می کنید، متوجه وقایع عجیب و غریب در جزیره می شید و با چالش های جدید و اتفاقات ناگواری رو به رو خواهید شد که اصلا انتظارش رو ندارید و این چالش ها و وقایع به قدری زیبا به تصویر کشیده می شن که شما رو معتاد به این بازی می کنند و در نتیجه تا وقتی داستان بازی رو تموم نکنید، نمی تونید از بازی دل بکنید!البته طی کردن این چالش ها مثل آب خوردن هم نیست و در طول مسیر لارا کرافت دردها و رنج های بسیاری رو تحمل می کنه که حتی فکر کردن به اون دردها و احساساتی که آدم در اون لحظه می تونه داشته باشه، واقعا غیر ممکن هست! داستان بازی واقعا زیبا و عالی کار شده.

گرافیک:(۸/۱۰)

یکی از ویژگی های خوب این بازی گرافیگ اون هستش. در اول بازی اصلا انتظار پنین گرافیکی از این بازی نداشتیم. موضوع جالب در این بازی یکی بودن گرافیک بازی با بخش سینماتیک آن است که من رو به خودش جذب کرد. اما بالاخره هیچ بازی بدون نقص نیست و هنوز گرافیک این بازی جا داره که بهتر بشه مثلا در بعضی از صحنه ها مثل روشن کردن مشعل، چهره و بدن کاراکتر ها بخصوص لارا خیلی خوب و عالی به تصویر کشیده و جزئیات به خوبی نمایش داده شده ولی از طرف دیگر عناصر انسانی مثل چوب های درون غار که بروی هم ریخته شده اند و امثال آن گرافیکش دلسرد کنند هستش.

2

صدا: (۸/۱۰)

چیز خارق العاده ای در صدای این بازی وجود نداره که بخواد خیلی ما رو به خودش جذب کنه و فقط می توان به صدای محیط اشاره کرد که به دلیل وجود فضای جنگلی، باران و رود صدای خوب و دلنشین و درخور داستان بازی ایجاد کرده است.

گیم پلی و کنترل:(۹/۱۰)

و اما بخش جذاب بازی گیم پلی آن است که من رو خیلی به خودش جدب کرده. بسیار سعی شده که بازی طبیعی جلوه کنه و واقعا انگار خودم داشتم بازی می کردم. کم کم به مهارت های لارا اضافه میشه، و هوش خوبی در این کار داره. در این بازی به دلیل فضای دور از شهر و امکانات سعی شده از ابتدایی ترین امکانات بیشترین سود رو برد که برای مثال میشه گفت که بیشتر بازی با آتیش زدن پیش میره J. اما از نظر ماجراجویی و درگیر کردن شما در بازی بسیار خوب برنامه ریزی شده و خودت باید تا حد زیادی مراحل را طی کنید و این خیلی خوب است.

برخی‌ از گیمرها به دلیل خشونت بسیار زیاد، تعداد کم معابد بازی از آن‌ خیلی‌ استقبال نکردند اما داستان بازی که نشان می‌داد یک ماجراجوی جوان چگونه و با پشت سر گذاشتن چه مصائبی تبدیل به «لارا کرافت» شده، برای بسیاری از طرفداران این مجموعه بسیار هیجان انگیز بود.

4

فنی و شمای کلی:(۹/۱۰)

اما یکسری مشکلات پیش پا افتاده در بازی وجود داره که آدم رو دلسرد میکنه. مثلا درمورد هوش مصنوعی دشمنان و عکس العمل های محیط واقعا متاسف شدم چرا که انتظار نمیرفت انقدر سطح پایین رفتار کنند، البته نه در همه جا.

از نظر فنی میشه گفت از اون دسته بازی هایی هستش که با کارت گرافیگ AMD مشکلی ندارد و بصورت روان اجرا می شود و می توانید با خیال راحت با کارت گرافیک های AMD هم این بازی را انجام دهید. و به خاطر این عملکرد خوب بازی با سیستم متوسط می توان نمره بالایی داد.

از اینکه وقت گذاشتید و مطلب ما را خواندید بسیار سپاسگزاریم. در صورتی که نقد و بررسی بازی خاصی مد نظر شماست، می توانید از طریف بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 با بازی تاک همراه باشید

Sam Fisher
بازی فقط برای بازی *_0
مطالب مرتبط

0 دیدگاه ارسال شده

دیدگاه خود را بیان کنید :

لطفا از بخش فهرست‌ها منویی را برای (منوی موبایل) انتخاب کنید.