نقد و بررسی Uncharted 4: A Thief’s End | یک بازی تکرار نشدنی

13 می 2016 موضوعات: اخبار، بررسی تخصصی، پست ثابت، پست ثابت، پلی استیشن 4، مطالب ویژه، مقالات بدون دیدگاه 4,853 بازدید

مقدمه

بعد از ماه ها تاخیر و سالها توسعه بالاخره سونی عنوان شدیدا مورد انتظار Uncharted 4: A Thief’s End را در روز ۲۱ اردیبهشت منتشر کرد. هم اکنون این بازی در دسترس بوده و ما نیز بر آن شدیم تا نقد آن را تقدیم شما کنیم.

هم اکنون که داریم این نقد را برای شما می نویسیم متای بازی ۹۳ بوده و کاربران نیز با مقدار امتیاز ۸ از آن استقبال کرده اند. این میزان متا نشان دهنده ی محبوبیت بازی در میان گیمرها و منتقدین سرتاسر جهان است. این نسخه از بازی آنچارتد چند ویژگی منحصر به فرد دارد که باعث شده تا آن را از سری های قبل خیلی برجسته تر بدانیم. مکانیک های جدید گرافیک فوق العاده ، شخصیت پردازی ،داستان عالی آن موجب میشود تا یک عنوان خیلی قوی را تجربه کنیم.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (1)

سری های قبل آنچارتد هم از محبوبیت خوبی برخوردارند چرا که گیمر را در محیط های عالی قرار می دهند. این محیط خود آغازگر ماجراجویی هایی است که در هر نسخه از بازی برای ما بهترین لحظات را به ارمغان آورده است. شخصا مایل نیستم تا خیلی فن بازی سر کنسول سونی و بازی های انحصاریش دربیاورم ، ولی از حق نباید گذشت که ناتی داگ خیلی بر روی آن زحمت کشیده است. زمانی که شما با نیتن ماجراهای خود را طی میکنید احساس هیحان دوبرابر قبل ، را خواهید داشت.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (4)

با اینکه خیلی غم انگیز است که بخواهیم با نیتن و ماجراجویی هایش خداحافظی کنیم ، ولی ارزشش را داشت که بخواهیم چنین شاهکاری را در دستان خود داشته باشیم.  پایان این کاراکتر محبوب در این بازی رقم میخورد که رضایت بخش است. با اینکه ناتی داگ دیگر نمیخواهد بر روی سری جدید آنچارتد کار کند و این خیلی برای هواداران غم انگیز است ، ولی این خداحافظی تلخ با غرور و سربلندی برای ناتی داگ به پایان رسید.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (3)

Uncharted 4: A Thief’s End همچنین برای سونی خیلی غرور برانگیز است ، چرا که از همه ی قدرت کنسول خود در ساخت این بازی استفاده کرده تا یک سری به یاد ماندنی را به جا گذارد. در واقع آنچارتد ۲ بهترین نسخه در سری خود بود ، چرا که در زمان ورود به تبت شما وارد دنیای جدیدی می شدید که در نوع خود بی نظیر بود. حتی نسخه ی سوم هم تحسین برانگیز است. خصوصا که داستان شهر ارم واقعا بهترین سوژه ای بود که می تواند استفاده شود شهری که در زمان پیامبری به نام هود وجود داشت و خداوند آن را در زیر شن ها مدفون کرد. در واقعیت خیلی مکان ها رو نمیتونیم تا زمانی که زنده ایم ببینیم ، ولی آنچارتد ما را به همه ی این مکان های باور نکردنی می برد. بازی تاک سه نسخه ی اول را برای شما نقد کرده بود ، هم اکنون نوبت نسخه ی چهارم و پایان ماجراجویی نیتن است. در ادامه با ما همراه باشید.

داستان بازی ۱۰ از ۱۰

داستانی پر از چالش و دشمنی و به همراه صلح و دوستی و معرفت ، چیزی است که Uncharted 4: A Thief’s End برای ما به ارمغان آورده است. داستان این بازی در چند دوره ی مختلف روی میدهد. مثلا نوجوانی او در نوانخانه ، جوانی او که در زندان به سر می برد و همراه برادر خود است و زمانی که شما در آن بازی را طی می کنید. البته چیزهای خیلی جالبی در این باره وجود دارد که نمی خواهیم آن را برای شما اسپویل کنیم. بهتر است خودتان آن را تجربه کنید 😀

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (8)

اتفاقات این بازی در واقع سه سال بعد از آخرین ماجراجویی نیتن که همان ارم بود رخ میدهد. در واقع در این سری از بازی این شکارچی کهنه کار گنج تصمیم گرفته تا به خود یک مرخصی داده و با همسرش النا با آرامش به زندگی مشترکشان بپردازند . اما بعد از این جریانات برادرش سم به زندگی او باز می گردد این بار شما با Libertalia درگیر هستید . او مجبور است باز هم به مقابله با جهان دزدان دریایی بپردازد . برای همین موضوع هر کسی سهمی دارد تا بتواند در گریز و تعقیبی جلوی دست یابی مزدوران به یک گنج را بگیرد و در این راه نیز پی به رازهایی از دزدان دریایی میبرد…

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (34)

در بزرگترین ماجراجویی ها شما باید محدودیت های فیزیکی خود را تست کنید . همچنین او عزم خود را در این راه می سنجد. در این بازی شما با طناب به بلندی های مختلف پرواز می کنید و با خودروی خود از دست دشمنان فرار می کنید . همانطور که می بینید گیم پلی چند بعدی است و کارهای زیادی را می توان در آن به انجام رسانید. اگر شخصیتی همچون نیتن را در دنیای واقعی داشتیم می توانستیم از او به عنوان پدر نمونه یاد کنیم 😀

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (10)

در کل داستان پردازی این سری با شخصیت های جدیدی نظیر نادین ، سم برادر نیتن و چند تن دیگر را میبینید که در سری قبل وجود نداشته و در داستان بازی نقش مهمی دارند. داستان پردازی مانند گذشته عالی است ، ولی مضمونی دراماتیک تر نسبت به قبل دارد. محبت النا به نیتن و متقابلا نیتن به خانواده اش خیلی تحسین برانگیز است. او برادرش را از دوران کودکی خیلی دوست داشته و آن را در سینماتیک های اول بازی به وضوح مشاهده خواهید کرد. در جریان فرار از زندان ، نیت فکر میکند ساموئل مرده است ، ولی این چنین نبود و برادر او زنده پیش این ماجراجوی گنج بر میگردد. من داستان این نسخه را به علت چند جانبه بودنش تحسین می کنم. شما با یک پلات خیلی عالی رو به رو هستید. این مسئله به گفتن نیست و باید خودتان آن را تجربه کنید.

گیم پلی ۱۰ از ۱۰

گیم پلی Uncharted 4: A Thief’s End نیز همان ریشه های قبلی را دارد ، ولی مکانیک های جدید نیز در آن مشاهده میشود. طناب در این سری نقش خیلی مهمی دارد . در رفت و آمدهای خود به غیر سیستم پارکور شما با طناب خیلی سر و کار دارید. با زدن L1 طناب را به جای مورد نظر گره زده و خودتان را به مقصد می رسانید. با طناب می توانید شیشه پجره را نیز بشکنید. در قسمت های قبل وقتی می خواستیم چیز را برای رفتن از بلندی حمل کنیم ، باید حتما دایره را زده و آن را هل می دادیم ، ولی در اینجا شما مثلث را رده و جسم مورد نظر را به هر سمتی که خواستید میکشید.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (42)

این مکانیک را در بازی Last Of Us دیده بودیم. زمانی که جویل برای رفتن به مکانی بلند از آن استفاده می کرد. همچنین در گیم پلی آنچارتد ۴ المان هایی نظیر زدن جیب ، گرفتن قلاب برای بالا رفتن و … که در قبل آنها را نیز دیده بودیم همچنان وجود دارد. شما باید برای این بازی یک آپدیت ۴ و خورده ای گیگ را دانلود کنید تا هم روانتر شود و هم اینکه قسمت های چند نفره و Photo Mode را آماده کند.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (51)

از Photo Mode همانطور که از نامش هم پیداست شما می توانید بدون مزاحمت زیر نویس و یا راهنما از محیط بازی عکس بگیرید. گیم پلی نسبت به نسخه های قبل دستخوش تغییراتی شده. یکی از چیزهایی که توجه مرا جلب کرد ، بازی کردن به جای سم بود.

همچنین در بازی گیمر می توان گزینه های انتخابی داشته باشد ، اما این مسئله بر روی پایان بازی تاثیری ندارد و بیشتر در سینماتیک تاثیر دارد. در بازی شما می توانید یادداشت های مختلف را بخوانید که این مورد در Last Of Us هم وجود دارد. مانند همیشه دفترچه نت شما همراهتان است.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (22)

زمانی که گذشته ی او را میبینیم باید به جای برادر نیتن هم بازی کنیم. علاوه بر این شما به جای نوجوانی نیتن هم بازی می کنید. گیم پلی نسبت به گذشته خیلی روانتر است و شما به راحتی با آن ارتباط برقرار می کنید. سیستم مبارزاتی همچنان به همان شکل است ، ولی تغییراتی را به همراه خود دارد. مثلا شما باید در بین علفزارها مخفی شده و سپس با دکمه ی مربع دشمن را از بین ببرید یا از بالا به پایین پریده و فرد مورد نظر را از بین ببرید.  مخفی کاری نیز نسبت به گذشته تغییرات جزیی داشته است و خیلی پیشرفت کرده. در بازی های ماجراجویی معما بخش جدا نشدنی از عنوان هایی است که در این ژانر تولید می شوند.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (55)

علاوه بر بخش تک نفره که داستان دارد ، دارای قسمت چند نفره هم می باشد که خود چند بخش دارد. شما برای این قسمت باید اشتراک پلاس داشته باشید و با دوستان خود می توانید به این بخش خیلی عالی رو تجربه کنید.  مثلا در Plunder باید یک مجسمه ی بت مانند را از روی نقشه پیدا کرده و آن را در جعبه جواهرات قرار دهید . بخش مالتی آنچارتد ۴ هم خیلی عالی کار شده. متاسفانه فعلا بازی دارای cooperative multiplayer نمی باشد و بعدا عرضه می شود

گرافیک بازی ۱۰ از ۱۰

ناتی داگ به طرفداران قول داده بود که سری آخر از ماجراجویی نیتن را از لحاظ گرافیک خیلی عالی تر از نسخه های قبل بسازد و خوشبخانه در این امر موفق شد.همانطور که می دانید موتور گرافیکی در بازی خیلی موثر است و هم اکنون استفاده از یک موتور قوی در Uncharted 4: A Thief’s End بازی باعث شده تا بافت های بازی بسیار بهتر از قبل به نظر برسد . اشیاء و آیتم ها و هر چیزی که درون بازی است ، براق طراحی شده . مدل موهای کاراکترها ، اجزای صورت ، مدل لباس ها و … همه طبیعی کار شده.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (61)

حتی زمانی که شما وارد منطقه ی برفی می شوید ، دانه های برف بر روی موهای نیتن و حتی کاپشن سم دیده می شود که طبیعی است . همینطور در زمان مخفی کار در بین علف ها میز این مسئله نمود پیدا می کند.  طراحی آنقدر عالی است که شما در محیطی قرار کیگیرد واقعا آن را احساس می کنید. مثلا در زندان یا در خانه ی نیتن و حتی غواصی زیر آب این موضوع به وضوح قابل مشاهده است .

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (54)

سن سالی نسبت به قبل تغییر کرده ، پس باید چهره اش و موها او کاملا تغییر می کردند . زمانی که شما به گرافیک کاراکتر ها خیره می شوید ، واقعا محو بازی خواهید شد. علاوه بر این جزییات صورت و حتی خالکوبی های سم واقعا عالی کار شده. گرافیک بازی واقعا شگفت انگیزه و لذت بازی را دو برابر می کند.

موسیقی و صدا گذاری ۱۰ از ۱۰

صداگذاری در Uncharted 4: A Thief’s End مانند دیگر معیارها مورد قبول است. صدای نولان نورث به یکی از به یاد ماندنی ترین ها در این صنعت تبدیل شده است. موسیقی با توجه به محیط و موقعیت شما در بازی متغییر است .مثلا شما زمانی که قرار است در موقعیت خطرناک قرار بگیرید و یا اینکه عده ای دشمن در کنار شما هستند ، این موسیقی است که با تغییر کردنش به شما لذت خاصی می دهد .بازیکنان همیشه با شنیدن صدای تیر اندازی خود هیجان بیشتری را تجربه می کنند و همین لذت بازی کردن را بالاتر می برد. خصوصا اگر بازی Uncharted باشد .خب این به اندازه ی کافی نشان می دهد که صداگذاری بسیار عالی و سنجیده برای بازی است. وظیفه ی  آهنگ سازی این عنوان بر عهده ی Henry Jackman بوده است او همچنین وظیفه ی آهنگسازی و تدوین  X-Men: First Class, Wreck-It Ralph, Captain Phillips, Captain America: The Winter Soldier , Captain America: Civil War , Kick-Ass , Big Hero 6 را نیز بر عهده داشته است.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (59)

این جهت که موسیقی بازی در کنار دیگر موارد در ذهن شما تاثیر دارد ، پس صدا گذاری متفاوت باعث می شود تا شما ذهن خود را بیشتر در بازی درگیر کنید . همچنین موسیقی هم که خود از اهمیت بالاتری برخوردار است . البته در بازی های مخفی کاری این چنینی نیاز موسیقی به گوش نمی رسد ، مگر در مواقع اضطراری . بسته به شرایط هر کدام از بخش های بازی موسیقی منحصر به فرد خود را دارد و همین امر باعث می شود یک بازیکن همیشه با لذت بیش از قبل به هدف خود برسد . در کنار همه ی چیزهای عالی در بازی  موسیقی و صدا گذاری Uncharted 4 هم رتبه ی بالایی دارد .

نتیجه گیری ۱۰ از ۱۰

اینقدر که من از این بازی لذت برذم نمی دانم در نتیجه گیری چه بنویسم. درابتدا خلاقیت ناتی داگ در طراحی بازی را تحسین می کنم. خصوصا زمانی که نیتن در بازی کراش باندیکوت با پلی استیشن بازی  میکند ، خیلی برای ما جالب و لذت بخش است.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (32)

محیط بازی نسبت به قبل بزرگتر شده و کار جستج.ی شما کمی بیشتر است . البته اگر از اول آنچارتد باز باشید ، این نسخه نیز برای شما سختی زیادی ندارد.

Uncharted™ 4_ A Thief’s End _ Bazitalk (33)

با اینکه ما سری آخر ماجراجویی نیتن را تجربه کریم ، ولی این پایان واقعا با افتخار و سربلندی به پایان رسید و توانست لذت را بعد از سال ها دوباره به گیمر بدهد. امیدواریم اگر قرار است سری پنجمی از این بازی در کار باشد ، باز هم این هیجان و تجربه ی عالی را به ما بدهد.

امیدواریم این نقد مورد توجه شما قرار گرفته باشد

با بازی تاک همراه باشید

Nathan Drake
به نظر من گیم خودش یک نوع هنره و گیمر هم هنرمند . پس چه خوبه که ما توی این دنیای پر از هنر سهیم هستیم و از این سرگرمی استفاده می کنیم م.ت - PS4 گیمر ;)
مطالب مرتبط

0 دیدگاه ارسال شده

دیدگاه خود را بیان کنید :

لطفا از بخش فهرست‌ها منویی را برای (منوی موبایل) انتخاب کنید.