پیش نمایش Battlefield 1| نگاهی نو به جنگ جهانی اول

09 می 2016 موضوعات: اخبار، ایکس باکس وان، پلی استیشن 4، پیش نمایش، کامپیوتر، مطالب ویژه، مقالات بدون دیدگاه 4,383 بازدید

bazitalk-battlefiled-1

بعد از مدت ها شایعه و حرف و حدیث بالاخره فهمیدیم که بازی جدید Battlefield در دوره ی تاریخی جنگ جهانی اول رخ می دهد و این باعث خوشحالی طرفداران شد. در رویدادی که جمعه در سان فرانسیسکو برگزار گشت، طراحان این سری بازی حضور داشتند و در مورد سری جدید این بازی شوتر به بحث پرداختند. یکی از طراحان ارشد گفت که همیشه در بازی هایی که جنگ جهانی را به تصویر کشیده اند ، خیلی از موارد و المان ها در آن ذکر نشده. منظور او از این عناصر در واقع استفاده از سلاح های جدید است قبلا آنها را در بازی هایی با مضمون جنگ جهانی ندیده ایم .

این جنگ بزرگ یکی از متفاوت ترین نبردها در طول تاریخ بود . شما در این بازی برای اولین بار شاهد حضور تانک هایی هستید که در میدان جنگ های فرانسه مشاهده می شود. علاوه بر این هواپیماهایی در بازی دیده می شوند که برای شما نقش بمب افکن را ایفا می کنند و باعث می شود که بازیکن مبارزات هوایی را با آنها انجام داده و همرزمان خود را پشتیبانی کند. کشتی های عظیم که در دریاهای نزدیک کالاواری قرار دارد.

3058959-battlefield1_reveal_03

نکته ی جالب اینکه شما در این مبارزات سوار اسب هم می شوید . به عقیده ی سازندگان ، جنگ جهانی محدود به وسایل جنگی مانند تانک و هواپیماهای تک سرنشین نبوده . بلکه در مناطقی مانند صحراهای عربستان ما شاهد حضور افراد این قوم در جنگ با شمشیر و اسب هستیم . نکته ی جالبتر که اگر به تریلر Battlefield 1 نگاه کنید ، آن فر اسب سوار که چهره اش از نزدیک نمایش داده می شود ، در واقع یک خانم است و آن را می توان از چهره ی خالکوبی شده اش تشخیص داد.

جهشی که این سری شوتر از Battlefield 4  به Battlefield 1 داشت ، را میتوان نقطه عطف بزرگ  بعدی در این فرانچایز داست. از زمان Battlefield 1942 تا به الان بازیکنان تحول عظیمی را در این فرانچایز ندیده اند و همین خود می تواند چشم اندازی رو به رشد برای بازی باشد .این بازی که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد ، یک عنوان چند نفره ی عظیم و همچنین بخش تک نفره بود که مورد تحسین بسیاری از افراد قرار گرفت . جنگ های مدرن به نمایش در آمده خود می توانست در ذهن ما این را تداعی کند که به زودی باید یک جنگ سنتی در مقیاسی متفاوت را تجربه کنیم.

Battlefield 1

همانطور که از تریلر منتشر شده پیداست به نظر می رسد که این د,ره ی زمانی با سرعتی خاص پیش می رود و این خود باعث گیجی ما است ، مگر اینکه داستان آن بتواند ما را در این مورد قانع کند . با وجود داشتن فناوری های قدیمی در این بازی تنوع سلاح ها بسیار نوآورانه است و سبک جنگی نیز به عنوان اینکه در یک بازی ویدیویی قرار داده شود خیلی خاص است . واقع گرایی در Battlefield 1 خود مورد توجه واقع می شود . چرا که شما در حین بازی کردن احساس می کنید که در یک محیط جنگ قرار دارید. سازنده هدف دارد تا بازیکن احساس کند که خودش دارد این جنگ را کنترل می کند.

این نوع به توصیر کشیدن جنگ جهانی در بازی مانند Battlefield 1 نوعی نبرد همه جانبه است که شما در آن مدرنیته شدن را حس می کنید .

یکی از موارد نوآورانه ای که در این بازی میبینیم ، سیستم مبارزاتی جدیدی است که در این نسخه از بازی تعبیه شده است . در قبل شما باید با توپ و تانک و مسلسل به جنگ دشمن خود می رفتید . هم اکنون باید با شمشیر ، گرزهای مرگبار و حتی بیل به سمت مخالف خود حمله ور شوید . به گفته ی سازندگان این بازی ، این تفکر غلط در بین همه وجود دارد که در آن زمان جنگ تنها در کشورهای اروپایی بوده ، ولی حقیقت این است که اعراب نیز در این دوره ی زمانی سهیم بوده اند . کلیدی ترین فرد هم که مطمئنا نام او را بارها شنیده اید و فیلیم یهم در موردش ساخته شده ، “لورنس عربستان” است .

در واقع زندگی لورنس عربستان عامل محوری استعمار پیر انگلستان در فروپاشی امپراطوری عثمانی، تبدیل کننده کشورهای عربی به مستعمره انگلیس و زمینه ساز شکل گیری دولت صهیونیستی در آغاز قرن بیستم است. چهارسال به آغاز جنگ جهانی اول مانده بود که آلمان راه آهن بین برلن تا بغداد را ساخت و مهندسان آلمانی نیز، برحسب تصادف در اطراف رودخانه فرات گرد آمده بودند. در این هنگام لورنس جوان به تعمیق شناخت خود زبان و آداب و رسوم دوستان عرب خود پرداخته بود و خود را جزئی از آنها می دانست به همین علت است که شما در عربستان نیز جنگ جهانی را میبینید.

3058958-battlefield1_reveal_02

همچنین به نظر می رسد ما شاهد بازگشت کلاس هایی نظیر Assault, Medic, Support و Scout هستیم که در کنار آن تعدادی از کلاس های جدید را نیز مشاهده می کنید . مثلا ممکن است شما در نقش افسر تانک و یا خلبان هواپیمای جنگی در بازی قرار بگیرید، چرا که برای پشتیبانی از ۶۴ بازیکن بر روی PC ، PS4  و Xbox one بسیار مناسب است.

کار تیمی خوب در بخش چند نفره ی این بازی بسیار حائز اهیمت است . به قول یکی از طراح های بازی ، گرگهای تنها سبک زندگی خود را دارند ، اما یک تیم برای پیروزی می جنگد! دایس در طول ارائه ی خود اشاره می کند که شما مداما باید با هم تیمی ها ی خود درتعامل باشید و این نکته ی کلیدی است . یعنی اینکه هر کسی در گروه نباید ساز خود را بزند.

در کل سری بازی های بتلفیلد همیش بر روی تیم خیلی تمرکز داشته ولی Battlefield 1 یک گام هم از سری های قبل خود جلو افتاده است . آنها سیستم Squad بازی را بهبود بخشیده اند ، ولی اینکه چگونه و چطور ، بحثی در مورد آن نشده است .

چیزهایی که در تریلر بازی خیلی برجسته نمایان شدند ، نوع سربازان بود . در جایی یک نیرو با گرز بر سر سرباز دیگر می کوبد که به نظر می رسد یکی از این دو آلمانی و دیگری بریتانیایی و یا آمریکایی باشند. در جای دیگر سربازی در حال از بین رفتن در زیر تانک است و نبردهای شدیدی از این قبیل که بازی را هیجان انگیز و گاها خشن تر از قبل می کند . به هر حال جنگ است و کسی را در آن نوازش نمی کنند 😀

شما همچنین هواپیماهای دوباله را میبینید که در ناوگان جنگی این بازی نقش مهمی دارند . در کل از لحاظ وسایل نقلیه ی هوایی Battlefield 1 یک جورایی سنگ تمام گذاشته است . همه چیز در آن دیده می شود . هواپیماهایی که به بهم افکن معروفند و ایده آل برای جنگ های هوایی سنگین می باشند. شما می توانید با یکی از هم تیمی های خود در این وسیله نشسته که یکی از شما خلبان و دیگری نسز تیرانداز می شود . این وسایل قبل از ظهور موتور جت در ارتش ها مورد استفاده قرار میگرفتند. در آن زمان هواپیماها خیلی آهسته تر بودند و خابان باید برای راندن آنها خیلی انرژی صرف می کرد.

3058959-battlefield1_reveal_03

علاوه بر این موارد در پشت زمینه ی جنگهای هوایی در تریلر منتشر شده ،ما بالن ها را هم میبینیم که حال مشخص نیست آیا شما می توانید آنها را مستقیم کنترل کنید یا اینکه فقط به عنوان کمی در کنار شما حضور دارند.

البته حضور بالن در جنگ چنان هم ضروری نیست ، مطمئنا هم نیز دوست دارید تا یک هواپیمای جنگی را برانید تا یک بالن که ممکن است هر لحظه سوراخ شود 😀

در این دوره دیدن تانک های سبک وسنگین آنچنان هم غیرعادی نیست ولی اینکه بتوان با اسب در جنگ جهانی اول حاضر شد واقعا جای بحث دارد . البته محیط مطمئنا متناسب طراحی شده ، مثلا به این صورت نیست که شما با اسب باشید و دشمنان تانک داشته باشد ، خب در واقعیت شما با آن حیوان زبان بسته نمی توانید جلوی تانک بایستید ، پس قطعا بر روی طراحی المان های این چنینی خیلی کار شده است .

با وجود چین چیزهایی Battlefield 1 قول داده تا برای اولین جنگ جهانی ارزش و احترام قائل باشد . بدین معنی که مواردی نظیر وسایل نقلیه ، سلاح ها و .. همه با راستی آزرمایی کامل در آن قرار داده شود و ریشه های این جنگ را زیر سوال نبرد. یکی از پارامترهایی که در این امر سهیم است ، نحوه ی صداگذاری بازی است . صدای شلیک های توپ ، اسلحه و حتی ضربه زدن با سلاح های سرد ، همه باید حس را به مخاطب بدهد. جهانی که شما در آن به مبارزه می پردازید واقعی است و صدها سال قبل ، نسل های قبلی ما با این ابزارها رو در روی هم ایستاده بودند .

3058963-battlefield1_reveal_07

گستردگی این بای تنها در جنگ ها خلاصه نمی شود . شما در صحراهای عربستان ، کوه های آلپ و حتی فرانسه نیز به مبارزه می پردازید . هدف دایس اسن بوده که تا جایی که می تواند این جنگ را به طور واقعی به تصویر بکشد که اولا گیمر حس و حال آن زمان را درک کرده و از بازی در آرنا های مختلف نهایت لذت را ببرد . مثلا اینکه شما همه اش جنگ را در آلمان پیش ببرید ، خیلی جالب نیست و یا اینکه همش در فرانسه باشید ، دچار تکرار مکررات می شوید . ولی این رفتن از این محیط به محیط دیگر می تواند در نوع خود بی نظیر باشد و شما در هر جای گیم پلی احساس تازگی کنید.

همچنین شما در Battlefield 1 اطلاعات تاریخی خوبی پیدا میکنید . مثلا همین نوشتن متن پیش نمایش ما خودش کلی به من اطلاعات در بازه ی جنگ جهانی داد . من لورنس عربستان رو شناختم ، فهمیدم که لباس ارتش هر کشور در آن زمان چطور بوده و حتی در برخی جاها خانم های عربی هم در صحنه حضور داشتند . این می تواند به علت روحیه جنگ طلبی آنها باشد.

سخن آخر

در کل Battlefield در درجه ی اول یک سری چند نفره است ، اما دایس امسال تغییرات زیادی را در بخش تک نفره ی آن ایحاد کرده است . تیم به آنچه که در Battlefield 4 به دست آورده نگاه می کند و سپس با الهام از آن این عنوان جدید را در بخش کمپین دستخوش تغییراتی میکند.

احتمالا در نسخه ی امسال بتلفیلد ما یک گیم پلی مبتنی بر داستان نزدیک به بخش چند نفره را تجربه می کنیم ، چرا که در آن وسایل نقلیه افزایش یافته ، محیط بزرگتر شده و بازیکن انتخاب بیشتری دارد. در واقع گیمر با یک محیط سنباکس شکل رو به رو است . ما اطلاعات چندانی از این بخش نداریم و منتظریم تا در E3 امسال اطلاعات بیشتری را به دست آوریم.

Battlefield 1 در تاریخ ۳۰ مهر بر روی PC  ، PS4  و Xbox one منتشر خواهد شد و مشترکین EA Access می توانند آن را چند روز زودتر از بقیه تجربه کنند .

با بازی تاک همراه باشید

Nathan Drake
به نظر من گیم خودش یک نوع هنره و گیمر هم هنرمند . پس چه خوبه که ما توی این دنیای پر از هنر سهیم هستیم و از این سرگرمی استفاده می کنیم م.ت - PS4 گیمر ;)
مطالب مرتبط

0 دیدگاه ارسال شده

دیدگاه خود را بیان کنید :

لطفا از بخش فهرست‌ها منویی را برای (منوی موبایل) انتخاب کنید.